Inne rodzaje biopsji w ginekologii


Biopsja (stgr. /bios/ - w znaczeniu: życie biologiczne, odnoszący się do życia i żywych organizmów + stgr. /opsis/ - obserwowanie, patrzenie) - rodzaj specjalnego zabiegu diagnostycznego, będącego inwazyjną metodą pobrania materiału biologicznego z przypuszczalnie zmienionych chorobowo tkanek

Inne rodzaje biopsji w ginekologii

Biopsja endometrium – zwana również biopsją maciczną, polega na pobraniu tkanek błony śluzowej macicy (endometrium) w celu powstrzymania nieprawidłowego krwawienia i zdiagnozowania, co jest jego przyczyną. Może to być np. rak błony śluzowej macicy, patologiczny rozrost błony śluzowej macicy czy tez polipy endometrialne. Wykonuje się ją łyżeczkując tkankę błony śluzowej macicy za pomocą cienkiego narzędzia, które wprowadza się przez kanał do jamy macicy.

Biopsja sromu – przeprowadzana jest w przypadku, kiedy na sromie występują jakiekolwiek zmiany, najczęściej ambulatoryjnie, w znieczuleniu miejscowym. Gdy trzeba wyciąć głębokie tkanki może być niezbędna większa biopsja chirurgiczna, wymagająca zastosowania nożyczek i skalpela. Srom jest bogato unaczyniony, dlatego zabieg ten może być przyczyną intensywnego krwawienia, zatem wycięcie większej zmiany wymaga założenia szwów chirurgicznych. Jeśli nie dochodzi do infekcji, to rana goi się w ciągu 7-10 dni.

Występujący po zabiegu ból można uśmierzać lekami miejscowo znieczulającymi. Właściwy opatrunek oraz utrzymanie higieny zazwyczaj wystarcza do uniknięcia infekcji. Pacjentka powinna obserwować miejsce po dokonanej biopsji i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli pojawi się nagły ból, zaczerwienienie lub obrzęk.